top of page

קרקול - מרכז התיירות של קירגיזסטן

אהלן חברים,

מזמן רציתי לפתוח בסקירה מקיפה של כל מה שיש לקירגיזסטאן להציע. אני מתחיל כאן מסורת שבועית בה נסקור כל אחד מנקודות העניין המרכזיות של המדינה, אלו המרכזים והמוכרים ואלה שפחות. סדר המקומות יתחיל פחות או יותר בצפון מזרח ויסתיים בדרום מערב, כשאולי נעצור בפוסטים על דברים שפחות תלויים במיקום גאוגרפי.

חשוב להבין ששיש הרבה מקום להוסיף הערות והמלצות למי שכבר ביקר, ועוד יותר מקום לשאול שאלות למי שלא.


קירגיזסטן בגלל הנוף השמיימי
קרקול - מרכז התרבות והתיירות של קירגיזסטן

מנוחה ורוגע

גם אם חשבתם בהתחלה שזאת עבורכם רק תחנת מעבר, העיר הרביעית בגודלה בקירגיזסטאן שמתנהלת לפעמים בכלל כמו כפר גדול היא מקום ששווה להכיר מעט לעומק. מלבד תפקידה כנקודת הצטיידות לטרקים שמסביבה, קרקול (Karakol) היא בראש ובראשונה מרכז מוניציפלי, שמשרת את אוכלוסיית הרועים שבסביבתו, דבר שמעניק לה אופי כפרי שהיה מוכר בתקופת הקולחוזים הסובייטית (אז עוד נקראה פרז'בלסק). תוכלו להעביר פה בנעימים את ימי ההתארגנות או המנוחה, ולהתרשם מחתך האוכלוסייה המגוון, ממוסדות הדת ומאחד משווקי בעלי החיים הגדולים ביותר במדינה.


להתענג מהטבע המרהיב של קירגיזסטן
קתדרלת השילוש הקדוש

קתדרלת השילוש הקדוש

מבנה עץ מדהים שנבנה לראשונה עוד בתקופה הצארית הרוסית כדי לשמש את האוכלוסייה הנוצרית-פרובוסלאבית שעלתה יחד עם הכיבוש אחרי 1862. הכנסייה בנויה כבזיליקה סיבירית והיא בעלת חמישה צריחים דמויי בצל בצבע זהב. בחלקיו החיצוניים של המבנה ניתן לצפות בפיתוחי עץ ובגילופים יפיפים, ובפנים באיקונות מוכרות מהפנתאון הפרובוסלאבי כמו ולדימיר, אולגה ואנדרי. הכנסייה ממוקמת ברחוב גגארין (שני רחובות דרומית לשוק, לא תפספסו) וכדאי לנסות להגיע לכאן ביום ראשון מיד לאחר שוק בעלי החיים כאשר מתנהלת המיסה.

אירוע מיוחד אחר שמתרחש בכנסיה הוא חג הפנטקוסט בו על רצפת הכנסיה כולה עורמים עשב ירוק (ב2020 ייחגג ב31 למאי). כניסה לגברים ללא כובע ולנשים עם כיסוי ראש בלבד, ואסור לצלם בפנים.


המסגד הדונגני

המסגד הדונגני

בית תפילה מוסלמי שהוא שילוב עם פגודה עשויה עץ ללא מסמרים בסגנון בודהיסטי-מונגולי, שמקורו בדרום הודו. המסגד נבנה ב-1910 בתקופה הסובייטית ע"י אדריכל שהגיע מבייג'ינג.

האגדה מספרת שלאדריכל הובטחו שני שקים של אופיום בתמורה לעבודתו, כשאת הראשון קיבל בתחילת העבודה ואת השני היה אמור לקבל בסוף. עם סיום הבניה לא היה שק נוסף לתת לאדריכל והוא בתגובה ביקש להתפלל במבנה בפעם האחרונה. בתפילתו האחרונה הוציא האדריכל חתיכה אחת של עץ וערער את יציבותו, בלי שאף אחד ידע איך לתקן זאת. המקומיים פחדו להתחיל לעשות שימוש במסגד מאחר ויכל להתמוטט עליהם, ובתמורה לתיקון הנזק דרש האדריכל שני שקים של אופיום מחדש.

המסגד משרת בעיקר את הקהילה הדונגנית בעיירה ובאזור. הדונגן היא קבוצה אתנית מוסלמית ממצוא סיני שמשויכת היסטורית לחוי (המיעוט המוסלמי השני הכי גדול בסין). המסגד ממוקם בהמשך רחוב Jusup Abdrakhmanov לכיוון צפון, רחוב שחוצה את Toktogul במרכז העיירה, הכניסה למסגד בלבוש צנוע בלבד ובתשלום של 20 סום.

שוק בעלי החיים של קרקול

שוק בעלי החיים של יום ראשון


אם מעולם לא יצא לכם לקנות פרה או למכור כבש – זה המקום. אירוע מפעים בקנה מידה אזורי, שבו מתאספים כל סוחרי הבהמות (פרות, כבשים, עזים, סוסים ואפילו חמורים ויאקים לפעמים) והרועים מהסביבה לכארבע שעות בלבד. פרט לבעלי חיים, תוכלו למצוא בשוק משאיות שלמות שפורקות חציר, לקנות פרסות בריתוך ידני, משוורות, אוכפים, מושכות וחבלים וליהנות מאוכל רחוב בסיסי כמו חלב סוסים, סמסה (כיסוני בצק אפויים) או פירושקי (מטוגנים) ממולאים בכבש או תפו"א ולהוריד שישליק על הבוקר.

במקום מתקבצים אלפי אנשים, החל מעלות השחר בימי ראשון בלבד, כשהשיא הוא בשעה 7:00-7:30. העסק דועך באזור 9:30 ונגמר לחלוטין ב12:00. לא לפספס את עמדת פרזול הסוסים בחלקו הצפוני של השוק ואת המתחם שבו סוחרים במכוניות משומשות בקרבת מקום, שם גם תוכלו למצוא סוחרים ממוצא רוסי מנסים למכור גורי חזירים שאין להם מקום בשוק. השוק נמצא במרחק 25 דקות הליכה ממרכז העיר בכיוון רחוב Lenina. נסו לא להגיע עם חפצים יקרי ערך ולא להידחס בהמון, מחשש לכייסים.


מוזיאון פרז'בלסקי

מוזיאונים


בקרקול שוכנים שני מוזיאונים וגן חיות קטן אחד. המוזיאון הגדול יותר מוקדש לחוקר הארצות הנודע ניקולאי פרז'בלסקי והוא ממוקם מחוץ לעיר בקרבת רציף האגם פריסטן. אפשר לראות בו את כלי המדידה שעשה בהם שימוש, דוגמאות לבעלי חיים שאפיין לראשונה, תמונות מהמסעות וחורשה נעימה להסתובב בה שבקצאו מוצב פסלו של החלוץ הרוסי.

מוזיאון קרקול ממוקם במרכז העיר בתוך מבנה רוסי צארי ישן בן קומה אחת ומכיל בתוכו תצוגת פוחלצים גדולה, אוסף מפות ארכאולוגיות מרשים ואת תערוכת הצילומים המדהימה של ההרפתקנית אלה מילארט, שביקרה באזור בתחילת המאה הקודמת.


דוכן אש-לאנפו בשוק של קרקול

הגעה ועזיבה


קרקול היא בירת מחוז איסיק קול, לפיכך תוכלו להגיע ממנה בתחבורה ציבורית כמעט לכל מקום ישוב אחר על פני המחוז. מרשרוטקות עוזבות מסביבת השוק הגדול בכיוון כביש החוף הצפוני של האגם בתדירות גבוהה יותר בכיוון בישקק ומרשרוטקות נוספות נוסעות על הכביש הדרומי עד בלחצ'י, נקודת ההחלפה הנפוצה ביותר לתחבורה שמגיעה מהמחוז השכן. מספר פעמים מועט ביום ניתן למצוא גם מרשרוטקות ישירות לנרין או קוצ'קור. בתוך קרקול ניתן למצוא מרשרוטקות בעלות של 10 סום ומוניות שלוקחות לכל נקודה בעיר בעלות של 70-80 סום לכל היותר..


22 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page