top of page

ג'ירגלאן - היעד החם שכדאי להכיר

בקצה הצפון מזרחי של המדינה, בשוליים של אגן איסיק קול ממש לא רחוק ממשולש הגבולות וכמה קילומטרים אל תוך הרכס יושב לו הכפר הקרוי על שם העמק המדהים היושב בתוכו.

ג'ירגלאן, 'העמק השמח', הקרוי גם 'שכטה' בעגת המקומיים על שם מכרה הפחם שעדיין פעל בקרבתו וכדי לשכן את פועליו נבנו הבתים בו לראשונה באמצע שנות השישים. הכפר וסביבתו לא היו מוכרים ברוב השנים בהם פועלת התיירות בקירגיזסטאן והוא הפך רק בשנתיים האחרונות להוות מוקד לתצוגת תכלית מרשימה ומזוקקת של מה שיש למדינה הזאת להציע, וכל זה במרחק הגעה של קצת יותר משעה מקרקול.

טיולים יומיים מקסימים, מרעה קיץ ירוק ורחב ידיים, טרקים לא ארוכים ולא קשים במיוחד, אגמים קטנים, טיולי סוסים, טיולי אופניים ומפגש אנושי של כפר קירגיזי עם אחוז דוברי רוסית גבוהה במיוחד.


קירגיזסטן בגלל הנוף השמיימי
ג'ירגלאן - יעד מעולה לטרקים

טרקים והליכות יומיות למשפחות


אגם טורנלו קול, מפל קוק בל, סלע טופלאר טאש ורובר'ס קניון - כולן אופציות שמוסדרות על מפת הכפר לטיולים יומיים מעגליים יפיפים, המסלולים בחלקם ארוכים מאד ואחרים פחות. רובם של הטיולים מעגליים שזאת אופציה שכמעט ולא מוכרת במקומות אחרים בקירגיזסטאן. המסלולים נהנים לרוב מהפרשי גובה גדולים ובצידם קושי, אך מצד שני מספקים נקודות נוף מדהימות שאפשר בדר"כ להרוויח רק בטרקים הארוכים של המדינה.

הצטיידות מתאימה, הכרת נתיב ההליכה והיכולות הפיזיות של הצועדים הכרחיים גם כאן.


להתענג מהטבע המרהיב של קירגיזסטן
הנופים של עמק ג'ירגלאן

טרקים למטיבי לכת

הטרק לאגם אלימפה, אגמי בולק אשו, טרק הלופ של רכס קסקנקיה - דוגמאות עיקריות לטרקים של שלושה או ארבעה ימים שיוצאים וחוזרים לכפר דרך עמק אקי צ'אט. שניהם מציעים נוף ירוק מהמם ופאסים לא תלולים או גבוהים מידי (3400 מטר לכל היותר), לינה באהלים עם אופציה ללילה אחד ביורט, חציית מים ולוגיסטיקה באמצעות סוסים בתור פורטרים.


יעד מצוין לטיול סוסים

פעילות אקטיבית

טיולי סוסים, טיולי אופני שטח ואפילו באגי לנסיעת שטח - על אף שתיירות השטח שכוללת אמצעים נלווים עוד לא מפותחת עדיין מספיק בקירגיזסטאן, בג'ירגלאן נראית שהולכת בכיוון מאד טוב ומציעה חוויה מדהימה לאלה שמעדיפים לא ללכת ברגל.

ניתן לערוך בעמק ג'ירגלאן טיול על אופנועי שלג

ספורט חורף


עקב קרבתו הגדולה להרים וגובהו היחסי של הכפר, ג'ירגלאן הפך גם בעונת החורף להוות מוקד מרשים לפעילות.

אופנועי שלג יחד עם לינות במחנות יורטים מחוממים שנותנים מענה לגולשי האוף פיסט (אין מעליות לכן אין מסלולים, אז הכל אוף פיסט) הם מנת חלקם של המכורים ללבן, אך מתאימים לכל מי שלא מפחד מקור.


אירוח ביתי בג'ירגלאן - צילום דבורי שנהב

אירוח ביתי


פרט לגסטהאוס גדול וחדש שפועל בכפר, מרבית אפשרויות הלינה מתבססות על בתי מקומיים שחדרים בהם הוסבו לאירוח מטיילים. הכפר שסבל במשך שנים מהגירה שלילית ומאובדן מקורות תעסוקה לאחר נפילת ברית המועצות, הוליד לראשונה מאז את ענף הפרנסה הזה שפותח צוהר מקסים למסורת הכנסת האורחים הקירגיזית ולמטבח המקומי שבג'ירגלאן גם מתהדר במנה ייחודית לכפר - צ'ימצ'ימה, תבשיל בשר וירקות (יש גם גרסה צמחונית) שמונח על צלחת שטוחה לצד דפי בצק קטנים וקרוי על שם פעולת הניגוב שעושים באמצעותם.

מעדן. פרט לבתי האירוח ישנם גם מחנות יורטים שמציעים לינה בחודשי הקיץ. אחת לשנה מתקיים בקירגיזסטאן הJ-fest שחוגג עבור המטיילים את שיא העונה ותמציתו משתנה משנה לשנה, ב2020 צפוי להתקיים ב1.8.


ג'ירגלאן - יעד מעולה גם בחורף

הגעה ועזיבה


פרט למפת הטרקים של האזור שמספקת הבנה מעולה לאפשרויות מסביב וכדאי להצטייד בה מראש, חשוב להבין שאין בכפר שירותי תיירות מוסדרים שאמורים לתת מענה מספק במקום וכדאי לתאם דברים מראש. רוב מי שמגיע לכאן עושה זאת בטיול מאורגן ברכב שטח או מיניבוס קבוצתי, אבל מטיילים עצמאיים יכולים לעלות על מרשרוטקה שיוצאת חמש פעמים ביום מקרקול אך מסיימת את פעילותה כבר בצהריים המאוחרים.

יש בכפר שלוש חנויות קטנות שאף אחת מהן לא מוכרת אפילו לחם אלה בעיקר מוצרים יבשים וקצת ירקות. מיותר לציין שאין מסעדות בכפר וארוחות אפשריות רק במקומות הלינה בתיאום מראש.


25 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentarios


bottom of page